Verslo sąlygos Lietuvoje   

Verslo likvidavimas


Juridinių asmenų likvidavimą Lietuvoje reglamentuoja LR Civilinis kodeksas, LR Akcinių bendrovių įstatymas bei kiti teisės aktai, reglamentuojantys atskirų teisinių formų juridinių asmenų veiklą.


Priėmus sprendimą likviduoti juridinį asmenį, jis įgyja likviduojamo juridinio asmens statusą. Subjektas apie priimtą sprendimą likviduoti juridinį asmenį turi paskelbti viešai bei informuoti juridinių asmenų registrą. Priėmus sprendimą paskiriamas likvidatorius ar sudaroma likvidacinė komisija ir nuo to momento juridinio asmens likvidatorius įgyja teisę sudarinėti su veiklos nutraukimu susijusius (arba sprendime likviduoti juridinį asmenį numatytus) sandorius.


Atskirų juridinių asmenų teisinių formų likvidavimo ypatumus nustato teisės aktai, kurie reglamentuoja atskirų teisinių formų juridinių asmenų veiklą.

 

Atlikus juridinio asmens likvidavimo procedūrą, jis yra išregistruojamas iš juridinių asmenų registro.

Tam turi būti pateikti šie dokumentai:


1. prašymas išregistruoti likviduotą juridinį asmenį;
2. likvidavimo aktas;
3. juridinio asmens registravimo pažymėjimo originalas;
4. teritorinio archyvo išduota pažyma apie dokumentų atidavimą saugoti.


Juridinis asmuo išregistruojamas per 5 darbo dienas nuo dokumentų pateikimo.

Likviduojant juridinį asmenį, jo įsipareigojimai kreditoriams turi būti įvykdyti iki likvidavimo. Likvidavimo atveju taip pat reikia įvykdyti tam tikrus veiksmus, t. y. parengti atitinkamus dokumentus, skirti likvidatorių, viešai skelbti apie likvidavimą įstatymų nustatyta tvarka ir t. t. Jei likviduojamas bankrutavęs juridinis asmuo, įvairių procedūrų atlikti reikia daugiau, ir tokia juridinio asmens pabaigos procedūra paprastai trunka ilgiau, kartais iki kelerių metų. Likviduojant juridinį asmenį taip pat galimos išlaidos atlyginimui už likvidatoriaus ar bankroto administratoriaus paslaugas ir pan. Juridinio asmens likvidavimo procedūra akivaizdžiai žymiai komplikuotesnė už individualios veiklos vykdymo pabaigimą.
 

Baigus juridinio asmens veiklą, jo turtas ir įsipareigojimai arba perleidžiami po juridinio asmens pabaigos veiksiantiems juridiniams asmenims (reorganizavimo atveju), arba įsipareigojimai turi būti įvykdomi kreditoriams, o likęs po tokio įvykdymo turtas išdalijamas dalyviams (likvidavimo atveju). Jei juridinio asmens turto jo įsipareigojimams įvykdyti nepakanka, ribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens atveju (pavyzdžiui, uždarosios akcinės bendrovės) iš juridinio asmens turto negali būti išieškoma.

Tuo atveju, jei juridinis asmuo yra neribotos civilinės atsakomybės (pavyzdžiui, individuali įmonė), tokio juridinio asmens įsipareigojimai kreditoriams gali būti vykdomi ne tik iš juridinio asmens turto (kuris yra atskiras nuo fizinio asmens turto), bet ir iš jo steigėjo turto. Tokiu atveju asmuo yra panašioje padėtyje, kaip ir individualią veiklą vykdantis asmuo, t.y. nepasisekus verslui, jis lieka asmeniškai atsakingas už verslo vykdymo metu prisiimtus įsipareigojimus.

Individuali veikla pagal verslo liudijimą pasibaigia savaime, jei pagal jį veikiantis ir individualią veiklą vykdantis fizinis asmuo nesikreipia į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl jo galiojimo pratęsimo. Kadangi verslo liudijimas išduodamas ribotam laikotarpiui ir jis savo esme yra terminuoto galiojimo, taigi, veiklos pagal verslo liudijimą baigimas jokių specialių procedūrų nereikalauja. Verslo liudijimus galima pasitikrinti VMĮ internetinėje svetainėje www.vmi.lt, įvedus verslo liudijimo numerį.

Individualią veiklą pagal pažymą galima nutraukti be apribojimų bet kuriuo metu, pateikus pranešimą apie veiklos nutraukimą mokesčių administratoriui nepriklausomai nuo asmens turimų kreditorių skaičiaus, įsipareigojimų jiems dydžio ir pan.. Apie veiklos nutraukimą reikia pranešti ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki veiklos nutraukimo. Nuolatinis Lietuvos gyventojas pateikia pranešimo Forma FR0792, nenuolatinis - Forma FR0224. Dokumentus galima pateikti ir elektroniniu būdu per Elektroninę deklaravimo sistemą.

Fiziniai asmenys, veikdami pagal individualią veiklą, už veiklos rezultatus atsako visu savo turtu kaip neribotos civilinės atsakomybės ūkio subjektai. Jei veikla baigiama dėl nemokumo, teismo ar kita tvarka vykdytinais pripažinti jo įsipareigojimai priverstinai turi būti įvykdyti (ar atitinkamas nuostolių atlyginimas išieškotas) per antstolį, pvz., išieškant iš asmens asmeninio turto, nurašant lėšas iš jo sąskaitų ir pan.