Verslo sąlygos Lietuvoje   

Kaip parengti gerą verslo planą?



Verslo planas yra dokumentas, leidžiantis pagrįsti verslo plėtros idėją, atsižvelgiant į vykstančias aplinkoje permainas. Tai detalus, aiškiai struktūrizuotas ir rūpestingai paruoštas dokumentas, aprašantis, ko siekia įmonė, kaip ji ketina pasiekti užsibrėžtų tikslų ir kaip ji atrodys pasiekusi šiuos tikslus.


Jei turite verslo idėją, metas imtis verslo plano. Verslo planas padės jums nuspręsti, ar jūsų idėją verta įgyvendinti, numatyti, kas gali tam sutrukdyti. Šiame etape svarbiausia nieko neišleisti iš akių, bet ir nepasimesti smulkmenose!


Jums reikės parengti veiklos bei pirmąjį biudžeto planus, kuriuose turėsite numatyti ir aprašyti: plėtrą, gamybą, rinkodarą, pardavimą, finansus.

Kuo naudingas verslo planas verslininkams?


1. Būsimąsias veiklos klaidas ir trūkumus geriau pastebėti rašant negu patirti praktiškai.


2. Verslo planas tiksliai parodys, kiek, kam, kada ir kuriam laikotarpiui reikia pinigų.


3. Verslo planas padės greitai ir suprantamai paaiškinti ketinimus bankininkams, investitoriams, partneriams.


4. Be verslo plano verslininkas negaus jokios paskolos, nebent iš savo giminaičių ar gerų draugų.

Pradedantiesiems verslininkams verslo planas yra neatskiriama verslo sėkmės dalis, kadangi jis padeda suplanuoti kiekvieną verslo pradžios žingsnį.

Rengiant verslo planą, galioja kelios pagrindinės taisyklės:


Aiškumas. Verslo plano struktūra turi būti aiški ir logiška. Verslo planas įtikina ne statistinių duomenų ir analizių gausa, o atskirų teiginių išdėstymu pagal svarbą ir dėmesio sutelkimu į esminius dalykus. Rekomenduotina verslo plano apimtis – apie 30 puslapių.


Dalykiškumas. Verslo plano stilius turi būti dalykinis. Perdėtai entuziastinga kalba trukdo, kelia nepasitikėjimą. Žalinga yra ir pernelyg kritiškai pristatyti savo projektą, nurodyti praeities nesėkmes. Duomenis verslo plane pateikite dalykiškai ir teisingai.


Paprastumas. Rašote verslo planą detalesnį, nes jį skaitys potencialūs investuotojai. Nemanykite, kad techninių detalių gausa padarys kompetentingo verslo plano įspūdį. Tik labai retais atvejais į pateiktą medžiagą gilinsis technikos ekspertai. Dažnai kur kas labiau vertinamas paprastas pristatymas, aiškinamasis brėžinys ar nuotrauka. Jei norite, gamybos proceso ar techninę gaminio informaciją pateikite prieduose.


Vientisumas. Jeigu verslo planą rengė keletas žmonių, visą turinį sujungti į vientisą tekstą turėtų vienas žmogus.


Tvarkingumas. Tas pats vientisumo reikalavimas galioja ir verslo plano formai. Tai įgyvendinti padeda atitinkamai parinktas šriftas, tvarkingai parengti ir informatyvūs grafiniai vaizdai, turinys, puslapinės antraštės su įmonės logotipu, įrišimas ar susegimas.

Verslo plano santrauka


Verslo plano santrauka turi sudominti potencialius investuotojus, kurie pirmiausia ją perskaito ir sprendžia, ar skaityti visą verslo planą. Santrauka – tai ne įvadas, o visų svarbiausių jo sudedamųjų dalių apibendrinimas. Santraukai perskaityti turėtų užtekti 5–10 minučių.

Klausimai, padėsiantys parengti verslo planą


Pats svarbiausias klausimas - ar leis ši verslo idėja uždirbti pinigų?
• Kokią tieksite prekę ar teiksite paslaugą?
• Kuo ši verslo idėja inovatyvi?
• Kas yra potencialūs jūsų klientai?
• Kodėl klientai turėtų jūsų prekę ar paslaugą pirkti?
• Kokius klientų poreikius ši prekė ar paslauga tenkins?
• Kodėl ši prekė ar paslauga geresnė už kitas panašias?
• Kuo ši verslo idėja yra ypatinga, originali? Galbūt ji užpatentuota?
• Kokie konkurenciniai naujosios įmonės pranašumai ir kodėl kiti
• konkurentai negali jų tiesiog nukopijuoti?
• Kiek turėtų praeiti laiko, kol konkurentai taip pat galėtų pasiūlyti
• tokią pat prekę ar paslaugą?

 

.


 

Leidinai apie verslo sąlygas Lietuvoje

www.ukmin.lt

www.blslawfirm.com

www.investlithuania.com